cyfry dla dzieciMajsterkowanie, matematyka i życie

Neurobiolodzy piszą, że mózg dzieci najlepiej przyswaja wiedzę poprzez działanie. Przeanalizowaliśmy majsterkowanie oraz jego wpływ na najmłodszych i okazało się, że jest po prostu genialne.  

Przyjrzyjmy się majsterkowaniu, matematyce i życiu :) 

Pragniemy, aby dzieci dobrze radziły sobie z matematyką, ponieważ wtedy łatwiej jest im podejmować decyzje i szybko rozwiązywać codzienne życiowe problemy. 

Zauważyliście wysyp szkół matematycznych dla dzieci?

Mówi się o tym głośno, że uczenie matematyki od urodzenia to klucz do sukcesu. Tymczasem badania jasno pokazują, że dzieci mają wrodzone zdolności matematyczne, wystarczy je tylko wspierać. To dokładnie tak, jak z mówieniem. Uczymy się instynktownie poprzez obcowanie z językiem. Z matematyką może być tak samo. 

Dzieci lubią matematykę od wczesnego dzieciństwa

Naturalna fascynacja tą dziedziną towarzyszy już noworodkom. Stałe sekwencje zdarzeń budują bezpieczeństwo. W kolejnym etapie dzieci układają zabawki, porównują wielkości, dostrzegają figury geometryczne i schematy. W następnych etapach rozwoju zaczynają kombinować. I tu pojawia się majsterkowanie w pełnej odsłonie! Wystarczy w odpowiednim momencie podsunąć dzieciom materiały, narzędzia i pozwolić na otwarte działanie oraz zabawę.

Deski o różnych wymiarach i grubościach, dopasowanie krawędzi, ustawienie prostopadłe, równoległe, odstępy, sprawdzenie jak zamontować zawiasy, ile potrzeba gwoździ, ile wkrętów, jakiej długości wkręty, aby połączyć dwie deski i nie przewiercić się na wylot. Na majsterkowaniu dzieci doświadczają wymiarów namacalnie, widzą i czują ile to jest 2cm, 100 gwoździ, 10 wkrętów, 4 wywiercone dziury, 1 metr sznurka, 2kg drewna, 1000 nakrętek. Wow!!! 

Majsterkowanie to nauka myślenia

Majsterkowanie uczy dzieci, że do celu można dotrzeć różnymi drogami. Dziecko, które ma kontakt z majsterkowaniem potrafi przewidywać, analizować, kojarzyć, łączyć zjawiska i wyciągać wnioski. 

Majsterkowanie uczy wytrwałości. Nie ma tutaj przestrzeni na szybkie poddawanie się. Nie ma jedynego słusznego rozwiązania. Można popełniać błędy, można szukać innych rozwiązań i wyciągać wnioski z porażek. 

Obserwujemy na warsztatach jak majsterkowanie wzmacnia w dzieciach poczucie własnej wartości. Dzieci próbując zmontować projekt hartują się emocjonalnie. Czasami coś nie wychodzi, gwóźdź się wygnie, coś trzeba rozkręcić i przykręcić jeszcze raz. 

Majsterkowanie jest entuzjastyczne

Można zaszczepić dzieciom smykałkę do majsterkowania, do matematyki i radzenia sobie w życiu w domu. Jeśli nam się to nie uda, jest szansa, że znajdą kogoś takiego na ścieżce swojej edukacji.

Entuzjazm dorosłego jest najważniejszym elementem w edukacji dziecka. Jeśli dziecko będzie umiejętnie zainspirowane możemy mieć pewność, że naturalnie wchłonie wiedzę. 

Funkcjonuje tendencja do kategoryzowania dzieci na umysły ścisłe analityczne i humanistyczne. Majsterkowanie fascynuje dzieci bez względu na te podziały. Majsterkowanie jest dla dzieci ciekawe, ponieważ zapewnia różnorodność form.

Majsterkowanie i mózg dziecka

Majsterkowanie ma olbrzymi wpływ na to, jak rozwija się mózg i jak dziecko postrzega świat. Majsterkując z dzieckiem warto skupiać się na rozwiązaniach, nie na błędach, które są deprymujące. Warto „Przyłapywać na czymś dobrym!”, wychwytywać najmniejsze sukcesy, aby budować fundament mocnej psychiki.

Polecane książki z naszej biblioteczki

Książka „Matematyka jest wszędzie” Fundacji MBank. Próbujcie ją odebrać w siedzibach banku lub ściągnąć w PDFie z ich strony. TUTAJ LINK DO MBANKU

My dostaliśmy ją w wersji papierowej.
Nasza jest już mocno używana, to dobrze świadczy o jej zawartości:)

„To nie jest książka do matmy” Wydawnictwo Dwie Siostry. TU LINK DO WYDAWNICTWA. Książka, ćwiczenia, kolorowanka nasycona matematyczną wiedzą. Fraktale, Choinki i Trójkąty Sierpińskiego, Złota Spirala – pojęcia, które wplecione są w zabawy na papierze.

Poszukajcie też na Bonito, tam zawsze mają taniej książki:) TUTAJ LINK DO BONITO

Jak nam coś jeszcze wpadnie w oko, albo jeśli Wy macie coś ciekawego do dodania, dajcie znać i uzupełnimy opis:)
sklep@DIY4kids.pl