Analiza porównawcza młotków używanych przez dzieci Mezopotamii i dzieci z okresu po roku 2000. Młotek jako prapradziadek wszystkich narzędzi oraz co działo się 3.3 milionów lat temu z młotkami.

młotek historiaHistoria młotka

Rok 2020 to wyjątkowy rok dla rozkwitu technologii młotka. Współczesne narzędzie zaczęło występować aż w 5 kolorach oraz konstrukcji dopasowanej do ręki dziecka. To zrewolucjonizowało sposób używania młotków przez najmłodszych. Młotek stał się stałym wyposażeniem pokoju dziecięcego zajmując czołowe miejsce pomiędzy kredkami, papierem do rysowania, resorkami, lalkami, misiami, piłką i skakanką. Dzieci pokochały to narzędzie dlatego, że jest prawdziwe i prosto ze świata dorosłych.

W Mezopotamii dzieci przeczuwały jaka moc drzemie w przybijaniu, zgniataniu i rozbijaniu. Podobnie zresztą jak ich dalecy przodkowie – dzieci Australopiteków. Na początku używano otoczaków (tak! takich kamieni jakich pełno w potokach i strumykach), potem poprzez różne wersje pęknięć kamienie ewoluowały stając się coraz bardziej  „zaawansowanymi” narzędziami. Forma przejściowa pomiędzy narzędziami otoczakowymi, a przyszłymi młotkami to pięściaki, protopięściaki i tłuki pięściowe.

Jakie to jest niesamowite, że obecnie badacze opisują i kategoryzują znalezione kamienie. Fragmenty krzemieni i innych twardych skał obrabiane po obwodzie zyskiwały kształt migdała, serca, owalu i dopasowanej do dłoni podstawie. Potem okazało się, że przy odpowiedniej obróbce wczesny młotek może stać się prehistorycznym nożem i siekierą. Tak oto z kamienia powstawały różne inne narzędzia.

W epoce brązu ok 3000 p.n.e pracowano nad wytrzymałością materiału tworzącego młotek i wymyślono jak osadzić w nim trzonek!
W tym czasie w pierwszych kuźniach wykuto gwoździe! W epoce żelaza nieustannie doskonalono młotek aż do czasów rewolucji przemysłowej, kiedy narzędzia potrzebne były na masową skalę. Kolejny krok milowy pojawił się wraz z rozwojem fizyki, która wyjaśniała działanie młotka i nauczyła człowieka jak zwiększyć jego wydajność. Kolejnym etapem rozwoju młotka była praca nad jego estetyką:)

I jak się teraz czujecie trzymając w ręce młotek?
My darzymy młotek wyjątkowym szacunkiem!

Szykujemy dla Was wpis o młotku i fizyce:)

Jeśli macie jakieś spostrzeżenia koniecznie do nas piszcie:) sklep@DIY4kids.pl

Jak zrobić młotek?

Zachęcamy Was do zrobienia z dzieckiem młotka prehistorycznego. Dla wzmocnienia wiązania, aby było bezpieczniej użyjcie dodatkowo taśmy klejącej. My jeszcze używaliśmy taśmy montażowej. Też dobrze trzyma. I jeśli dziecko będzie chciało miażdżyć kamienie kamiennym młotkiem załóżcie mu okulary lub gogle:)

Neologizm na dzisiaj

Nasz ulubiony neologizm związany ze słowem MŁOTEK to czasownik PRZYMŁOTAĆ.

Młotek LEGO®

Nawet ludziki Lego® mają swoje młotki:) Macie młotek w swojej kolekcji? Najczęściej występują w zestawach z autkami i serwisem.

KLIKNIJ: TUTAJ PRZEJDZIESZ DO SKLEPU I ZOBACZYSZ kolekcję 2020 KOLOROWYCH MŁOTKÓW DLA DZIECI